Регион

Кон: До јуни, три пати повеќе мртви отколку што беше објавено (ВИДЕО)

Јас ги обработував податоците до јуни – имаше три пати повеќе смртни случаи од Ковид-19 отколку што беа пријавени во писмена форма, рече епидемиологот д-р Предраг Кон како гостин во „Преглед на денот“, цитиран од српска „Нова“.

„Смртта не може точно да се изрази, а тоа веќе го објаснив, освен ако не помине одреден период. Само за два месеци, податоците внесени во таканаречената потврда за смрт се враќаат. Потврдата е дел од образецот во согласност со законот“, рече д-р Предраг Кон.

Според БИРН, 632 пациенти починале од вирусот во Србија од 19 март до 1 јуни 2020 година, што е за 388 повеќе од официјално објавениот број за тој период, што е 244. БИРН го објави своето истражување засновано на увид во податоците што се дел од официјалниот државен информативен систем Ковид-19.

Како што посочува, тој ги обработувал податоците до јуни.

„До јуни, имаше три пати повеќе смртни случаи отколку што беше објавено во писмена форма“, рече Кон.

Поврзани вести

Поради настаните во собранието на Црна Гора, се случи инцидент и во српското собрание

Maja_Serafimova

Нов црн рекорд во БиХ: Нови 711 случаи позитивни на Ковид 19

Берта Китинска

Додик: Премината е црвената линија, ова е „политичка борба“ со неизвесен рок на траење

Никола Поповски

Научници: Во шест градови во Хрватска вирусот не е ист 

Stefanija Kuzmanovska

Рама: Обвинението против Тачи е светска дамка во историјата на правдата

Stefanija Kuzmanovska

Скандал во српското собрание: Долен веш и физички напад на радикалите на министерката Зорана Михајловиќ (ВИДЕО)