Регион

Кон не исклучува воведување вонредна состојба во Србија

Епидемиолошката состојба е на работ на вонредна состојба, а во случајот со Белград, тоа значи дека имаме околу 2.000 активни пациенти. Нема сомнение дека има толку многу, можеби дури и повеќе, затоа што во моментов имаме полоша состојба во главниот град отколку во април“, рече д-р Предраг Кон како гостин на ТВ Прва.

Д-р Предраг Кон оцени дека во тековната епидемиолошка ситуација, системите за надзор мора да се сменат, бидејќи сме на работ на итна епидемиолошка состојба, што за главниот град значи 2.000 кои се активно болни во однос на бројот на жители.

Кон, кој истовремено е директор на Институтот за јавно здравје на Белград, изјави за ТВ Прва дека роковите за лични тестирања на ПЦР во таа установа се пополнети до крајот на месецот, како и дека 1.200 прегледи се вршат секој ден во Ковид клиниките на територијата на главниот град.

Сепак, тој предупредува дека резултатите од ПЦР-тестирањето понекогаш се чекаат повеќе од пет дена.

„Ова го отежнува не само работењето на спречување и борба против инфекцијата, туку и внесување податоци и извештај за епидемијата“, нагласи Кон.

На прашањето колку сме далеку од повторно воведување мерки за вонредна заштита или вонредна состојба, Кон одговори дека во некои ситуации едноставно нема други достапни мерки, но дека тој лично се надева дека нема да има потреба од тоа.

„Без разлика дали тоа ќе биде вонредна состојба или вонредни мерки, останува да видиме, но сепак имаме пораст на бројот на заразени лица и чекаме на резултатите од мерките како што е обврската за носење маски“, рече Кон.

Кон, исто така, оцени дека ќе се соочиме со голем предизвик доколку сезоната на грип и активностите на коронавирусот „се преклопуваат“, што веќе еднаш ги изненади епидемиолозите и, спротивно на нивните очекувања, остане активен во текот на летото.

„Ние сè уште можеме да ја контролираме оваа состојба ако сите напорно работиме. Носете маски во затворено, без да размислите дали или не, често мијте ги рацете, користете средства за дезинфекција и одржувајте ја оддалеченоста. Така ќе им помогнеме на вистинските херои на оваа епидемија – здравствените работници “, рече Кон.

Поврзани вести

Скандал во српското собрание: Долен веш и физички напад на радикалите на министерката Зорана Михајловиќ (ВИДЕО)

Црногорското Министерство за надворешни работи го зголеми степенот на заштита на своите амбасади во Белград и Љубљана

Maja_Serafimova

Вучиќ со одговор за критиките на Обрадовиќ: Станува збор за некој кој е полуписмен, не само политички, туку и буквално

Никола Поповски

Грција ги отвора борделите, клиентите имаат 15 минути и плаќањето ќе биде исклучиво со картичка

27-годишна жена загина во пожар во бегалски камп на островот Лезбос

Maja_Serafimova

Рекордни бранови од 11 метри во Дубровник (ВИДЕО)