Регион

Короната дивее во Хрватска: Повеќе од 1.500 новозаразени

Во последните 24 часа во Хрватска починале 1.563 новозаразени и 13 лица. Само во Загреб има 705 новозаразени.

Националниот штаб за цивилна заштита објави дека во последните 24 часа се регистрирани 1.563 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, така што бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 7380. 13 лица починале.

Меѓу нив, 661 пациент е во болница, од кои 46 се на апарати за дишење.

„Треба да бидеме што е можно посериозни и да се држиме до сите мерки. Носете маски, одржувајте дистанца и хигиена. Ако не се придржуваме до мерките, ситуацијата ќе биде уште полоша “, изјави Звонимир Шостар, директорот на Наставниот институт „Др. Андрија Штампар“, за „Индекс“ .

Да потсетиме, вчера имаше 1.424 нови случаи на коронавирус во Хрватска, одкои 337 нови случаи во Загреб.

Поврзани вести

Илир Мета организира сенационален собир „со цел започнување дијалог со Албанија“

Лажна вест дека Аркан е жив и војува во Ерменија

Грција: За 24 часа се регистрирани 43 инфицирани со коронавирус, од кои половина биле туристи од Србија

Награда Фулбрајт за животно дело за Колинда Грабар-Китаровиќ

Maja_Serafimova

Тројца починати и 78 новозаразени со Ковид-19 во Хрватска

Вучиќ по изборите на Косово: Подготвени сме за дијалог со Албанците, па дури и со Курти

Влатко Зорба