Регион

Коронавирус на Тасос и Кавала, ја донеле Бугарите и Србите

Првите случаи на коронавирусот се појавија во грчката општина Пангајо во округот Кавала и на островот Тасос, за кои е утврдено дека ги донеле туристи од Србија и Бугарија, кај кои вирусот е асимптоматски.

На Тасос потврдени се четири случаи и тие туристи биле сместени во хотел во карантин, додека во општината Пангајо биле потврдени два случаи со луѓе кои ја посетиле таа општина, но во меѓувреме се вратиле во своите земји, јавува АНА.

На Тасос, пациентите биле откриени кога туристите ги добиле резултатите од направените тестови кога биле влезени во Грција.

Поврзани вести

ПАНИКА ВО ХРВАТСКА ПО ТЕНИСКИ ТУРНИР: „Во самоизолација сите, од чистачи до премиер“

Stefanija Kuzmanovska

Курти: Косово ќе излезе од кризата и ќе напредува

user4

Ден на жалост утре во Албанија

Влатко Зорба

Вучиќ: Ги прашувам нашите руски пријатели, зошто?

Епидемиологот Кон: Забавите и родендените се причина за враќањето на коронавирусот

Средба Трамп – Мицотакис во САД

Никола Поповски