Регион

Кривокапиќ: Новата влада ќе ги излечи внатрешните поделби

Лидерот на коалицијата „За иднината на Црна Гора“, Здравко Кривокапиќ, рече дека новата црногорска коалициска влада, за чиј мандатар е номиниран, ќе ги забрза реформите на патот кон ЕУ и ќе работи на надминување на внатрешните поделби.

Во статија за „Вашингтон Тајмс“, Кривокапиќ, водачот на една од трите опозициски коалиции што освои мнозинство на неодамнешните парламентарни избори, рече дека црногорскиот народ оваа недела „бил сведок на чуда, порази, по 30 последователни години на власт на корумпирана влада, што местеше избори и ги прогонуваше христијаните“.

„Наместо тоа, беше избрана нова, демократска коалиција, формирана со намера да ги залечи раните меѓу верските и етничките заедници и да создаде земја во која ќе можеме да ги славиме разликите, како и нашиот заеднички, црногорски идентитет“, рече Кривокапиќ.

Тој додаде дека „неуставниот државен закон што се обиде да легитимира кражба на верски имот и прогон на христијаните ќе биде отстранет“ и дека „секој што е заштитен (од одговорност) од режимот во заминување за предизборни и постизборни напади врз муслиманските заедници, ќе се соочи со правдата“.

„Сега бргу се движиме да ги надминеме внатрешните поделби, предизвикани од обидот на претходната влада да украде имот од 800-годишната православна црква и да обезбедиме правда за црногорските муслимани кои беа жртви на насилство спонзорирано од државата на северот пред и веднаш по изборите“, рече тој.

Тој рече дека со потпишувањето на договорот, трите коалиции гарантираат не само дека новата влада ќе остане посветена на членството на Црна Гора во НАТО, туку и дека ќе го зајакне своето место во алијансата и дека тие ветија дека ќе ги забрзаат реформите што можат да ја внесат земјата во ЕУ.

Оцени, сепак, дека новата влада „може да постигне многу само во партнерство со меѓународната заедница, а особено со САД, Велика Британија и ЕУ“.

„Комплексната задача за истражување на децениски економски грабеж и сметки во странство со профит од конфискација на државен имот може да успее само со меѓународна поддршка“, рече водачот на коалицијата „За иднината на Црна Гора“

Изјави дека за време на претходната влада, Црна Гора се приклучи на НАТО и ги отвори преговорите за членство со ЕУ, дека „светскиот авион донесе многу потребни инвестиции и развој долж црногорскиот брег“, но дека „луѓето во внатрешноста се гушеле“.

Додаде дека меѓународната заедница „само повремено реагирала“ на „клиентелизмот на претходната влада, нејзиното поткопување на владеењето на правото и градењето на еднопартиска држава“.

„Ја повикуваме меѓународната заедница да разбере и да не поддржи. Владата во нашата земја никогаш не се сменила на изборите. Ве замолуваме да оставите настрана поголем дел од она што лажно ви е кажано за партиите што доаѓаат на власт и да не го базирате вашиот пристап на зборовите на политичарите кои сега се минато, но на потезите на нашата нова влада“, изјави Кривокапиќ.

Поврзани вести

Грчки свештеник изложен на жестоки критики затоа што давал причесна со повеќе лажици

Косово обвинува: Вучиќ го прекршува договорот од Вашингтон (фото)

Никола Поповски

Нови детали од ликвидацијата во Белград: Колумбијката која била со починатиот Стојановиќ е пуштена на домашно лекување

Никола Поповски

Гренел го објави датумот на состанокот меѓу Белград и Приштина во Белата куќа

Никола Поповски

Кон: До јуни, три пати повеќе мртви отколку што беше објавено (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Бројот на починати од коронавирусот во Турција се искачи на 59