Регион

Курти: Не го прифаќам примопредавањето, многу брзо ќе се вратам во извршната власт

Лидерот на „Самоопределување“ и досегашен вршител на должноста премиер на Косово Албин Курти изјави дека новата влада предводена од функционерот на ДСК Авдулах Хоти е бескорисна и рече дека тој ќе ја продолжи борбата и ќе се врати во извршната власт многу брзо.

Курти исто така рече дека нема да го прифати примопредавањето со некој што го разрешил додека бил премиер.

Тој повтори дека неприфатлива е неодамнешната одлука на Уставниот суд за указот на косовскиот претседател Хашим Тачи за именување на Хоти за премиер, пренесува „Косово онлајн“.

Поврзани вести

Ако сакате на летување во Грција, овие правила мора да ги почитувате

Уапсени 20 странски државјани во Анкара поврзани со Исламска држава

Maja_Serafimova

Бугарија испрати протестна нота до Франција во врска со изјавата на претседателот Емануел Макрон

Влатко Зорба

Луиџи Сореца изјави дека се неприфатливи заканите кон новинарите

Влатко Зорба

Поради сомнежи за постоење масовна гробница ќе почнат ископувања во кампусот на Приштинскиот универзитет

Во сообраќајка во Албанија загинаа двајца сириски имигранти, а осуммина се повредени

Ивана Рамаданова