Регион

Курти: Не можам да гарантирам успех на преговорите со Србија

Во интервју за ТВ Шења, лидерот на „Самоопределување“ (ББ), Албин Курти вели дека има договор со Демократската лига на Косово (ЛДК) за формирање коалициска влада, но фракциите ги чекаат конечните резултати за да го формализираат, иако не се очекува да влијаат на позициите на партиите, пишува „Бота Сот“.

„Бидејќи ЛДК и ББ имаат договор победничката партија да ја добие функцијата премиер, тоа значи дека јас ќе бидам новиот премиер на Косово“, објасни претседателот на лево-националистичката фракцијата.

Курти увери дека ќе работи на продлабочување на односите со меѓународните сојузници на Приштина.

„Меѓународните сили го почитуваат народот на Косово и нивните постапки и изјавите го покажуваат тоа. САД ќе бидат со нас“, сигурен е тој.

На прашањето за иднината на дијалогот Белград-Приштина, лидерот на ББ одговори: „Не можам да гарантирам успех со Србија, но можам да гарантирам дека Косово ќе биде претставено успешно. Косово повеќе нема да биде предмет на преговарачката маса, туку земја, на исто ниво со Србија“.

Поврзани вести

Хрватска: Продолжува потрагата по вториот пилот од урнатиот хеликоптер

Никола Поповски

Во Грција 19 новозаразени лица кои дошле од странство

Влатко Зорба

Уапсени 100 припадници на ИД кои планирале напад во Турција

Maja_Serafimova

Ѓилас: Опозицијата и денеска ќе биде покрај својот народ 

Stefanija Kuzmanovska

Мицотакис бара земјите од ЕУ да ги прифатат мигрантите

Влатко Зорба

Ѓукановиќ: Секое согласување со поделба на БиХ не враќа во војна

Никола Поповски