Регион

Лидерите на Западен Балкан на самит во Вашингтон во среда

Лидерите на шесте земји од Западен Балкан ќе учествуваат на видео самитот во Вашингтон во среда, организиран од Атланскиот совет, посветен на конкретни потези за зајакнување на регионалната економска соработка и привлекување странски инвестиции.

Како што беше објавено на веб-страницата на Атлантскиот совет, на самитот ќе присуствуваат српскиот претседател Александар Вучиќ, косовскиот премиер Авдулах Хоти, албанскиот премиер Еди Рама, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, претседателот на министрите на Советот на БиХ – Зоран Тегелтија и црногорскиот министер за економија, Драгица Секулиќ.

Овие значајни чекори, се додава, ќе помогнат во економското закрепнување по пандемијата на коронавирус со поголеми можности за економски развој.

„Очекуваните економски и социјални последици од пандемијата „Ковид-19“ на Балканот бараат итна регионална акција за да се избегне трајна економска стагнација и потенцијалната нестабилност што доаѓа со тоа“, велат од Атланскиот совет, кој очекува договор од лидерите на Западен Балкан за поголема економска соработка. луѓе и услуги преку границите во регионот.

За Атланскиот совет се вели дека организира самит за Партнерството за Западен Балкан за да ги олесни и промовира конкретните чекори меѓу лидерите за регионална економска интеграција кои можат да го зајакнат економското закрепнување по пандемијата, да ја подобрат долгорочната конкурентност на регионот и да ја зајакнат неговата привлечност кон инвеститорите.

„Опипливите мерки договорени на самитот, поврзани и вклучени во постојните регионални иницијативи и дијалози, ќе испратат важна политичка порака за евроатлантската иднина на Западен Балкан во време на засилена неизвесност“, заклучуваат од Атланскиот совет.

Поврзани вести

Вучиќ побара од Военоразузнавачката агенција да испита можна афера за шпионажа

Влатко Зорба

Ердоган тврди дека одбил милијарда евра помош од ЕУ за прифаќање мигранти

Обвинет за организирање и учество во терористичка група денеска во Косово осуден на четири години затвор

Maja_Serafimova

Вучиќ: Ќе видиме дали Косово ќе го почитува тоа што го рече Гренел

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен пристигна во Загреб

„Њујорк Тајмс“: Хрватска и Грција се позитивен пример во борбата против коронавирусот