Регион

Милановиќ е новиот претседател на Хрватска

Зоран Милановиќ е петтиот претседател на Република Хрватска! Кандидатот на СДП има недостижна предност пред Колинда Грабар Китаровиќ,пренесоа хрватските медиуми.

Врз основа на досега обработените 95,07 проценти од избирачките места, Државната изборна комисија (ДИК) објави дека Зоран Милановиќ добил 52,83 проценти од гласовите и Колинда Грабар Китаровиќ 47,17 отсто од гласовите.

Од ХДЗ го признаа поразот, во СДП слават со новиот претседател.

Актуелниот претседател изгуби во сите поголеми градови, Истра, Приморје и не го доби потребното мнозинство во Славонија.

Колинда Грабар-Китаровиќ ќе биде вториот хрватски претседател по Иво Јосиповиќ, кој не освоил втор мандат.

Поврзани вести

Трифуновиќ: Вучиќ е кукавица, затоа ја повлече одлуката

Влатко Зорба

Нова провокација во Тирана: Срби со пушки напаѓаат жени и деца

Stefanija Kuzmanovska

Хрватски научник: Мигрантите не се закана за ширење на коронавирусот

Влатко Зорба

Иринеј: Враќањето на Аја Софија во статус на џамија е историска неправда

Stefanija Kuzmanovska

Вулин: Ѓукановиќ и Рама ги цртаат границите на „Голема Албанија“

Stefanija Kuzmanovska

Хрватска: 357 новозаболени со коронавирус, тројца починати

Stefanija Kuzmanovska