Регион

Мицотакис го осуди претворањето на Аја Софија во џамија

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја осуди преобразбата на црквата Аја Софија во џамија. Премиерот оствари и телефонски разговор со Вселенскиот патријарх Вартоломеј и изрази поддршка за црквата за случајот.

Грчкиот премиер, исто така, започнува серија меѓународни состаноци за џамијата, предизвикувајќи го прашањето за светското наследство на УНЕСКО на претстојниот самит на Европскиот совет.

„Ова не е грчко-турски проблем, туку меѓународно прашање. Црквата е место за светско наследство, не припаѓа само на еден народ. Се надевам дека состанокот ќе има соодветни последици за Турција“, изјави за грчката телевизија Скај портпаролот на грчката влада, Стелиос Пецас.

Пецас додаде дека „сите опции се на маса“ околу можноста за санкции што Грција размислува да ги воведе за Турција. „Ова прашање мора да се реши и од сите меѓународни организации и невладините организации“, додаде портпаролот.

„Нема сомнение дека ќе преминеме кон некои санкции. Прашањето е дали овие одлуки ги имаат потребните последици, така што секој што го крши меѓународното право, ќе разбере дека ќе има санкции за такво однесување. Ердоган направи историска грешка, што доведе до расправија, за која се надевам дека нема да биде несовладлива“.

„Ова е одлука што е навреда за сите оние што го признаваат споменикот како објект од светско наследство. И, се разбира, тоа влијае не само на односите меѓу Турција и Грција, туку и врз односите на Анкара со ЕУ“, рече Мицотакис во петокот.

Поврзани вести

„Епл“ го прикажа Косово како дел од Србија, се води војна со петиции

Влатко Зорба

Вучиќ од Вашингтон: Вообичаен разговор со Тачи

Мал инцидент при слетувањето на авионот со кој патуваше Борисов

Ваљдете и дала на тетка и 12.000 евра за погребот: Шокантни детали за масакрот, полицајката со денови го планирала

Никола Поповски

Мицотакис: Грција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан, доколку ги исполнуваат преусловите за интеграција

user4

Епидемиологот Пекмезовиќ: Одѕивот на испитаниците за тестот за колективен имунитет во Србија на коронавирусот е помал од очекуваното