Регион

Нова мерка за кризниот штаб: Србија добива корона-редари во рестораните

На седницата на Кризниот штаб за заштита на здравјето на населението во Република Србија од заразното заболување со Ковид 19, меѓу другото, беше донесена одлука дека од денес во секој сервисен објект мора да има лице одговорно за спроведување на епидемиолошки мерки.

Нивното работно време останува до 23 часот, како и досега, но пропишани се строги мерки – задолжително е да влезете со маска, која може да се отстрани кога седите на маса, но ако одите во тоалет или излезете од ресторанот, маската повторно треба да се носи.

Можно е луѓето кои се на работа, и кои инаку се совесни и одговорни, во одреден момент да го изгубат своето внимание. Токму затоа е потребна контрола и надзорникот ќе биде надлежен за тоа, рече проф. Д-р Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, епидемиолог и заменик директор на Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ на денешната прес-конференција.

Таа објасни дека ова не важи, на пример, за киосци, или простори каде што е вработен еден вработен, туку за сите објекти што имаат повеќе од двајца вработени.

Поврзани вести

Вучиќ со својот народ во Црна Гора: Не очекувам дека спорниот Закон ќе биде повлечен

Никола Поповски

Рама не му честитал на Курти за изборната победа

Влатко Зорба

Американски медиуми: Бајден ја „воскреснува“ Југославија, ќе влезат 6 балкански земји, а Белград ќе биде седиште!

Влатко Зорба

Грција го продава најголемото бродоградилиште

Влатко Зорба

Законот за заштита на УЧК не помина во Собранието на Косово

Влатко Зорба

Црна Гора ќе го преземе претседавањето со ЦЕИ од Италија