Регион

Обама и Бајден 8 години ги игнорираа Белград и Приштина, вели Гренел

Специјалниот пратеник на Белата куќа за дијалогот Белград-Приштина, Ричард Гренел рече дека договорот е постигнат во Вашингтон затоа што обете страни изјавија дека е време да се разгледа нивната ситуација и дека тимовите на поранешниот претседател на САД и потпретседател Барак Обама и Џо Бајден ги игнорирале 8 години

„Тој договор беше само затоа што Србите и Косоварите рекоа „мислиме дека ова е моментот за нас, бидејќи тимот Обама-Бајден не игнорираше осум години, „момент да ја разгледаме нашата ситуација и да ни помогнете“. Ние го сторивме тоа и видете што се случи, ние сме во мировна кампања, со договор за економска нормализација“, изјави Гренел за PSCPtv, пренесе „Коха диторе“.

Тој изјави дека тоа е „една од оние работи кои функционираат само кога аутсајдер мисли поинаку“, додавајќи дека „Доналд Трамп бил аутсајдер во времето кога се вклучил“, пренесува „Косово Онлајн“.

„Преговараме за некои работи меѓу Косово и Србија, а традиционалистите, експерти за Балканот од Стејт департментот, рекоа дека треба да се разговара за политички прашања. Ова го правиме 21 година и ништо не се случи. Трамп рече: „Обидете се да разговарате за економска нормализација, за да видите дали ќе има напредок“. „Ајде да разговараме за железници, економски развој, отворање нови работни места“, рече Гренел.

Гренел зборуваше и за прашањето за езерото Газивода, за кое страните се согласија да го сменат името.

„Тоа е езеро чија поголема површина е на Косово, и нешто во Србија. Одлучивме дека ова езеро е можност за економски развој и дека не се користи правилно. Тоа беше дел од преговорите што решив да ги пренасочам кон економски развој. Рековме … може ли Министерството за енергетика на САД да испрати тим експерти и инженери до тоа езеро. И, оставете ги САД да платат за да го направат тоа изводливо и да видиме како можеме да работиме заедно за да дојдеме до идеја за користење на ова езеро за енергија и создавање работни места“, рече Гренел.

Двете страни, како што изјави, се согласиле и им се допаднала идејата за пристигнување на делегацијата на американското Министерство за енергетика, но на почетокот страните не се согласувале за името на езерото.

„Им реков дека создаваме работни места, внесуваме инженери кои ќе ги анализираат сите овие аспекти и се вративме на името. Дојдовме до заклучок дека езерото го нарекуваме со две имиња што ги користат страните. Двете страни сакаа да преговараат за името. Се пошегував дека можеме да го наречеме езеро Трамп“, рече Гренел.

Тој додаде дека обете страни веднаш рекле дека можат да се согласат на такво име за езерото.

Поврзани вести

Тачи побара да не се објавуваат податоци од досието на Специјалниот суд

Влатко Зорба

Тачи на одбележувањето на годишнината од смртта на Адем Јашари: Сите што му се закануваат на Косово ќе добијат адекватен одговор

Се очекува Грција да продолжи голем дел од мерките за туристите, меѓу кои и за копнените граници

Берта Китинска

На плажа во Грција најверојатно во јули

Влатко Зорба

Дојче Веле: Преголема Црна Гора или премала Србија?

Никола Поповски

Австриски функционер: Тачи нема да биде осуден, обвинението против него е „ситна боранија“ за Белград