Категорија : Регион

Регион

Стејт департмент: Гренел и Палмер тесно ќе соработуваат за да постигнат договор меѓу Белград и Приштина

Влатко Зорба
Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан Метју Палмер тесно ќе соработува со вчера назначениот претставник за преговорите на Белград и Приштина, Ричард Гренел, за...
Регион

Во Турција запленети над 1,8 тони марихуана во комбиња со албански ознаки

Влатко Зорба
Околу 1,8 тони генетски модифицирана марихуана е откриена од страна на турската полиција во две комбиња со албански сообраќајни ознаки, јави тиранската телевизија Ора њуз....
Регион

Мицотакис: Повеќето од оние што пристигнуваат во Грција имаат профил на економски мигранти, а не на бегалци

Влатко Зорба
Подобра заштита на границите, построг, поправеден и побрз систем за азил и депортација, префрлање на бегалци и мигранти од островите кон другите делови од Грција...
Регион

Стефановиќ: Приемот на Косово во Интерпол ќе биде политичка одлука

Влатко Зорба
Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави денеска дека приемот на Косово во Интерпол ќе биде политичка одлука што ќе ја загрози професионалната работа...
Регион

Косово: Уапсен осомничен за воени злосторства

Влатко Зорба
Косовските власти  денеска уапсија едно лице осомничено за воени злосторства против цивилното население во војната од 1998-99 година, јави дописникот на МИА од Приштина. – По налог...
Регион

Тачи го поздрави именувањето на специјалниот американски пратеник за преговорите Приштина – Белград

Влатко Зорба
Косовскиот претседател Хашим Тачи го поздрави иманувањето на американскиот амбасадор во Германија Ричард Гренел за специјален пратеник на претседателот Трамп за мировните преговори меѓу Косово...
Регион

Трамп именува специјален претставник за преговорите меѓу Белград и Приштина

Влатко Зорба
Претседателот на САД Доналд Трамп го именуваше Ричард Гренел, актуелниот американски амбасадор во Германија, за специјален претседателски претставник за преговорите меѓу Белград и Приштина, соопшти...