Категорија : Регион

Регион СВЕТ

Локалните власти во Солун со дрон ќе ги информираат граѓаните да останат дома

Дрон на општина Солун ќе прелетува низ градот и со снимена порака ќе ги потсетува граѓаните дека треба да останат дома, објави грчката новинска агенција...
Регион СВЕТ

Учител од Загреб им пее и свири под прозорец на своите ученици (ВИДЕО)

Учителот Иван Петрановиќ од Основното училиште „Иван Мерц“ во Загреб, кое беше оштетено во неодамнешниот земјотрес во кој загина девојче, дошол на идеја како да...
Регион СВЕТ

Ведрана Рудан: Дали е подобро да останеме живи и без работа или да умреме од коронавирус?

Хрватската колумнистка Ведрана Рудан во свој манир ја опиша ситуацијата што го зафати светот, а целиот текст е пренесен од нејзината веб-страница Рудан.инфо: – Кога...
Регион СВЕТ

Бесплатно се делат заштитни маски за лице во Турција

Турското Министерство за здравство и Министерството за транспорт и инфраструктуra одлучија заеднички да дистрибуираат бесплатни заштитни маски. Секој граѓанин, со исклучок на оние под 20...
Регион СВЕТ

Словенечката влада подготвува втор Закон за поддршка на економијата

Словенечката Влада седнува на заедничка маса со Федерацијата на независни синдикати со цел да ги слушне нивните предлози за составувањето на новиот Закон за ублажување...
Регион СВЕТ

Тадиќ: Лекарите кои се обраќаат на јавноста се повеќе стануваат политичари, а Вучиќ се повеќе ја презема улогата на лекар

Поранешниот српски претседател и лидер на Социјалдемократската партија (СДС), Борис Тадиќ, оцени дека, паралелно со борбата против коронавирусот и „под мантија на таа борба, се...
Регион

Хрватска размислува да ја скрати работната недела

Влатко Зорба
Хрватскиот министер за труд, Јосип Аладровиќ не ја исклучи можноста за воведување скратување на работната недела како резултат на епидемијата од коронавирус. Тој рече дека...
Регион

Брнабиќ: Ги кршат мерките преку ден, а навечер ги бодрат лекарите – лицемерие и себичност

Влатко Зорба
Експертите велат дека во петтата и шестата недела нема што да чекате, ова се моментите кога нашето општество паѓа или победува и јас ги повикувам...