Регион

По Дуа Липа, нова провокација: Албанска манекенка малтретирала возач од Србија

Албанската манекенка Лорена Халити се пофали на својот профил на Твитер дека му пуштала албански песни на српски возач за време на возење со Убер.

Потоа, тој се пожалил на нејзините работодавци на директната провокација на манекенката, објаснувајќи дека тоа не било во ред од нејзина страна, затоа што тој ја својата работа ја извршувал професионално и коректно, додека таа по името и презимето препознала дека тој е Србин.

Како што навел во жалбата, таа веднаш потоа на социјалната мрежа Твитер објавила дека „на српски возач му пуштила албанска музика“, и додала смајли.

Тој исто така во жалбата навел дека односот меѓу Албанија и Србија е сè уште многу чувствителна тема и дека го загубил својот татко во војната и дека е сигурен дека во спротивна ситуација, како што рече, ако тој на неа ѝ пуштал српски песни, таа уште побрзо би упатила жалба до компанијата Убер.

Кога случајот започнал да се шири и кога Убер ѝ го избриша профилот на нивната платформа, таа го избришала твитот во кој се фали за своите постапки и тврдела дека „Убер ја поддржува ксенофобијата и етничката дискриминација“, па затоа добила забрана.

Поврзани вести

Почнаа подготвките за спроведување на Декларацијата на Србија, Северна Македонија и Албанија

Влатко Зорба

Мицотакис: Повеќето од оние што пристигнуваат во Грција имаат профил на економски мигранти, а не на бегалци

Влатко Зорба

Трамп: Американските трупи остануваат на Косово

Влатко Зорба

На првиот работен ден во хрватските училишта се појавија помалку од два проценти од учениците

Рама: Обвинението против Тачи е светска дамка во историјата на правдата

Stefanija Kuzmanovska

Турција со најмал број на смртни случаи од Ковид-19 во последните 30 денови