Регион

Почина писателката Исидора Бјелица

Писателката Исидора Бјелица почина денес на 52-годишна возраст.

Исидора почина во станот на нејзините родители во Нов Белград по долгата битка со сериозна болест.

Ги остави зад себе сопругот Небојша и двете деца Лав Григориј и Вила Евангелина.

Исидора Бјелица е родена во Сараево на 10 декември 1967 година, каде завршила средно училиште. Потоа, таа дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Белград (Катедра за драматургија) и магистрирала на истиот факултет со тезата „Технотрилер, како модерна форма на трагедија“.

Живееше и работеше во Белград.

Поврзани вести

Додик: Време е Србите да одржат референдум за отцепување од БиХ

Stefanija Kuzmanovska

Д-р Кон: Зошто постои отпорност кон носење маски, кога тие даваат ефект

Дачиќ: Трамп сака компромис за Косово, Приштина ќе го чека Бајден

Влатко Зорба

Колумбијката Соња објави емотивно видео со убиениот Стојановиќ

Никола Поповски

Германски медиуми: Минатото дојде по Тачи, тој отсекогаш бил „американски човек“

Хоти: Со Србија се среќаваме само заради меѓусебно признавање

Влатко Зорба