Регион

Полициски час во Србија ќе има само ако дојдеме до работ на амбисот, вели Вучиќ

Со потврдени 1.328 случаи на случаи на Ковид 19 и пет смртни случаи, средата беше најтешкиот ден во Србија од почетокот на епидемијата во март. Бројот на заразени се очекува да расте.

Претседателот Александар Вучиќ во средата по состанокот со директорите на сите ковид  болници објави дека државата ќе стори сé за да се спротивстави на растечката инфекција – ќе обезбеди опрема, капацитети, вакцини, медицински персонал … Сè уште нема нови епидемиолошки мерки, туку контрола на спроведувањето на постојните . Полицискиот час,кој веќе важи во многу европски земји, во моментот не е опција, но  ќе се разгледа, како што рече претседателот, „ако не доведе до работ на амбисот“.

Ситуацијата е тешка, особено во Белград, каде во средата имаше 642 новозаболени и во Крагуевац со уште 54 потврдени случаи на ковид. Дополнителни кревети се потребни во главниот град. Во средата, 30 нови кревети во КБЦ „Д-р Драгиша Мишовиќ“ беа одвоени за третман на заразените, а во четврток, дел од КБЦ „Земун“ повторно ќе биде вклучен во системот на ковиди.

– Колку и да беа тешки и загрижувачки бројките, ние сепак ја одржуваме епидемијата под контрола, иако голем број медицински персонал и лекари се заразени. Покрај тоа, ние мора да ги зачуваме капацитетите за пациенти кои не се деца, од кои има околу 90 проценти. Новата болница за деца во Батајница ќе започне со работа на 2 декември, рече Вучиќ.

Поврзани вести

Амбасада на САД во Приштина: Не поддржуваме никого на парламентрните избори

user4

Уапсени две лица во северно Косово осомничени за убиството на Оливер Ивановиќ

Влатко Зорба

Курти и Мустафа денеска на нова средба во обид да формираат влада

Maja_Serafimova

Вучиќ за седењето како ученик пред Трамп: За тоа зборуваат оние кои можат да влезат во Белата куќа само како туристи

Влатко Зорба

Грците подготвуваат „карантински соби“: Кој се зарази, ќе летува вака

Stefanija Kuzmanovska

Први мај во Грција без традиционалните големи протести, но со најави за собири и покрај забраните