Регион

Поради претепување на граѓаните, не им продаваат веќе опрема на полицијата

На социјалната мрежа Фејсбук, непосредно по немирите што избувнаа за време на протестот пред Националното собрание на Србија, на една страница се појави интересен пост за облека и спортска опрема, во кој се вели дека нема да продаваат облека на полицајците сè додека високи функционери на МВР не се дистанцираат од нивните вработени кои користеле прекумерна сила против граѓаните.

Споменатата објава се појави на страницата „Gora Outdoor&Travel“, која се занимава со продажба на планинарска и друг вид на опрема за престој во природа.

Во постот, кој наскоро стана вирален на социјалните медиуми, се наведува дека одлуката ќе биде променета, односно дека продажбата на полицајците ќе се изврши повторно, откако командантите на единиците што се користат за време на демонстрациите се оддалечуваат од поединци кои го надминале своите овластувања.

Поврзани вести

Ципрас: Мицотакис го сфати хаосот со бегалското прашање после само 6 месеци

Никола Поповски

„Стандард и Пурс“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција

Maja_Serafimova

Обвинет за организирање и учество во терористичка група денеска во Косово осуден на четири години затвор

Maja_Serafimova

Вулин: Ова е обид за државен удар

Stefanija Kuzmanovska

Грција: За откажаните туристички аранжмани ќе се издаваат ваучери во траење од 18 месеци

Вучиќ: Очекувам европратеничката Фајон како истакнат борец за човекови права да се избори Србите да станат национално малцинство во Словенија

Никола Поповски