Регион

PSG: Српската полиција користи солзавец со истечен рок

Движењето на слободни граѓани (PSG) денес ја осуди употребата на „хемиско оружје“ на протестите во Белград и кршењето на конвенцијата за нејзино користење, и побара Министерството за внатрешни работи да престане со оваа практика.

Во соопштението се вели дека по синоќешниот судир со група хулигани, полицијата испукала голема количина солзавец во масата на мирни демонстранти, од кои некои се стари дури 30 години.

„Канистерите што останаа расфрлани на улиците крај српскиот парламент, јасно покажуваат дека годината на производство е 1990 година. Рок на употреба на солзавец е пет години, по што се менува хемискиот состав и отровот станува посилен“, се додава во соопштението.

Од Движењето велат дека ефектот на солзавец трае до 30 минути и може да предизвика непосредно гадење и повраќање, а последиците од вдишувањето истечен солзавец траат со денови, така што тие можат да остават сериозни последици врз хронично болните, бремените жени, децата и милениците.

„Најмладиот канистер пронајден на улиците на Белград е од 2012 година, што ни укажува дека Министерството за внатрешни работи чисти подруми и пука солзавец кај граѓани што се чуваат триесет години и дека тие не го обновиле својот арсенал по 2012 година“, додаде PSG.

Според изјавата, ова ја нарушило Конвенцијата за употреба на хемиско оружје и директно го загрозува здравјето на луѓето.

„Исто така, сакаме сручната јавност да се изјасни во оваа пригода и остро да го осуди овој чин, што директно го загрозува животот и здравјето на граѓаните“, истакнува PSG.

Поврзани вести

Вучиќ: Немате право да ме обвинувате за убивање луѓе

Влатко Зорба

Оставки на министерот за внатрешни работи на Словенија и директорот на полицијата

„Стандард и Пурс“: Албанската економија е под закана од пад на инвестиции

Нови судири меѓу полицијата и мигрантите на грчко-турската граница

Лекар од Нови Сад си ги застрелал родителите во викендичка: Мештаните го паметат како херој

„Кралот на бананите“ за 45.000 евра ја купи „Адриа ервејз“