Регион

Руската црква објави: Прекинува дијалогот со поглаварот на грчката црква

Руската православна црква објави дека го прекинува екуменскиот дијалог со архиепископот на Атина и цела Грција, Јероним, рече митрополитот Иларион, раководител на Одделот за надворешни црковни односи на Московската патријаршија.

Во врска со тоа, како што објасни Иларион, рускиот патријарх Кирил нема да го спомене името на архиепископот на Атина за време на неговата служба.

Во исто време, Руската православна црква ќе продолжи да води дијалог со сите претставници на грчката православна црква кои не ги признаваат „украинските расколници“.

На 12 октомври Соборот на Грчката православна црква го призна правото на патријархот Вартоломеј од Цариград да одобри автокефалност. Соборот, исто така, му даде на архиепископот Атина и на цела Грција право „да продолжи да се занимава со прашањето за признавање на Црквата на Украина“.

Поврзани вести

Двајца заразени со коронавирус на конференција на која присуствувал Вучиќ

Влатко Зорба

Алармантна состојбата со воздухот во Србија: Белград најзагаден град во Европа

Никола Поповски

Бугарија го одложува воведувањето на еврото

Влатко Зорба

Притисок врз Курти да ги укине таксите доаѓа и од Брисел

Stefanija Kuzmanovska

Притвор за грчкиот полицаец кој изврши 11 кражби во Атина

Брнабиќ: Сакаме луѓето од целиот свет да живеат и работат во Србија

user4