Регион

Шок бомби врз демонстрантите во Белград (ВИДЕО)

Според известувачите на Нова.рс, полицијата вечерва фрлила солзавец кога граѓаните кои протестираат пред Собранието на Србија поради новиот полициски час.

Насобраните граѓани се обидоа да го срушат кордонот уште еднаш и да влезат во парламентот.

Следеше најжестокиот удар на демонстрантите досега, граѓаните фрлија јајца кон полицијата со намера подоцна да влезат во собранието. Полицијата мораше да реагира и да ги истурка граѓаните од скалите на собранието, фрлен уште еден солзавец.

Полициските вооружени сили фрлија и шок бомби на демонстрантите. Граѓаните бегаат кон паркот „Пионер“.

Група граѓани претходно влегоа во холот на Собранието кусо време по 22 часот, по што полицијата интервенираше и по десет минути ги исфрли од парламентот.

Поврзани вести

Ѓукановиќ: Дали секогаш имаме добра соработка во соседите – не, но никако не сакаме враќање во средниот век

Никола Поповски

Тест за Ковид-19 направен до 72 часа пред полетувањето за Грција, предуслов за патување во земјата

Курти: Малцинските заедници „не треба да се гледаат од политичарите само како програма“

Земјотрес со јачина од 4,1 степени на Крит

user4

Вучиќ: Исплатата на 100 евра на сите полнолетни граѓани на Србија ќе се одвива на едноставен начин, потребен е само еден телефонски повик

Хјуман рајтс воч: Не треба да се дозволи влез на Хрватска во Шенген поради третманот кон мигрантите

Влатко Зорба