Регион

Снимки од воздух откриваат како изгледа Загреб по земјотресот (ВИДЕО)

Министерството за одбрана на Хрватска објави воздушни снимки на кои се гледа штетата претрпена во минатонеделниот силен земјотрес што го погоди Загреб и го направи голем дел од центарот на градот небезбеден.

Снимките од беспилотни воздушни системи и гео-радар спроведен од припадници на војската наземјата ќе помогне со цел откривање и поправка на подрачјата погодени од земјотресот.

Членови на оклопната механизирана бригада, предводени од командантот на воената разузнавачка компанија мајор Марио Маслов, се ангажирани во недела, 22 март 2020 година, каде што скоро 12 часа на ден ги снимаат областите погодени од земјотресот: Загреб, Медведеница и делови од Хрватско Загорје.

Поврзани вести

Српскиот претседател Александар Вучиќ итно примен во болница

Шест словенечки државјани меѓу патниците на крузерот кој е закотвен во Јапонија поради коронавирус

Словенечката влада подготвува втор Закон за поддршка на економијата

Турција: Над 3.000 починати од Ковид-19, министерот за здравство со охрабрувачки податоци

Никола Поповски

Брнабиќ: Создадени сите услови за укинување на вонредната состојба воведена во Србија

Бројот на лица кои загинаа од силниот земјотрес во Албанија се зголеми на 40 (ВИДЕО)