Регион

Соборен рекордот во Хрватска, 255 нови случаи на корона

Хрватска денеска го сруши неславниот рекорд по бројот на заразени лица, кога беа потврдени дури 255 нови случаи на инфекција со коронавирус.

„Во изминатите 24 часа се регистрирани 255 нови случаи на зараза со САРС-КоВ-2 вирусот, а бројот на моментално заболени (активни случаи) во Хрватска е 1.689 година. Меѓу нив, 127 пациенти се во болница, од кои 13 се на респиратор“, беше наведено од Националниот штаб за цивилна заштита.

Нема починати, пренесува „Дневник.хр“.

Поврзани вести

Словенија во „портокалова фаза”: Се очекува да дува ветер и до 100 километри на час

Партијата на Јанша поднесе предлог закон за враќање на воениот рок во Словенија

Viktor Jovanov

Еврокомесарот Вархеи потврди дека Лајчак ќе биде претставник на ЕУ за Западен Балкан

Црна Гора ја отстрани Босна и Херцеговина од списокот на земји за кои е можен слободен влез

Stefanija Kuzmanovska

Двајца заразени со коронавирус на конференција на која присуствувал Вучиќ

Влатко Зорба

Д-р Несторовиќ: Луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат