Регион

Состојбата на Амфилохије се влоши

Митрополитот на Црна Гора и Приморскиот крај објавија дека митрополитот Амфилохие дише малку потешко и чувствува болка во градите.

Тоа беше утврдено за време на утринската проверка.

Според нив, тој не е поврзан со респиратор, тој сè уште користи неинвазивна вентилација, што значи дека белите дробови ја извршуваат својата функција нормално.

Скенер на белите дробови и белодробните артерии, како што велат, покажал дека нема тромбоза и бронхоскопско откритие дека дишните патишта се чисти.

„Наодот за срцето е исто така добар. Во наредниот период, како и досега, редовно и детално ќе известуваме за сите промени во врска со здравствената состојба на митрополитот Амфилохије, кој е во болница за лекување на болести предизвикани од коронавирус од 6 октомври“, посочија од црквата.

Поврзани вести

Тачи: Во нечиј интерес е да се спречи договорот Косово-Србија

Влатко Зорба

Тачи: Претставникот на ЕУ во дијалогот со Белград мора да го третира Косово како независна држава

Влатко Зорба

Сијарто: Ако на Србија и е потребна помош со мигрантите, знаат каде да не најдат

Повеќе од 2.100 потреси во Албанија по катастрофалниот од 26 ноември

Никола Поповски

По земјотресот во Албанија, властите почнаа со апсења под обвиниение за „убиство и злоупотреба на службената положба“

Влатко Зорба

Павлопулос со порака до Турција: Ние Грците целосно ќе ги браниме нашите национални права

user3