Регион

Столтенберг: Сметам на Турција да делува воздржано

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на Твитер изрази надеж дека турските власт ќе бидат „воздржани“ во воената операција во северниот дел на Сирија.

-НАТО е информиран од турските власти за операцијата која во тек во северна Сирија. Сметам на Турција да делува воздржано и да се осигура дека победите кои ги издејствуваме во борбата против ИСИС (Исламска држава) нема да бидат доведени во опасност. Ќе разговарам за ова прашање со претседателот (Реџеп Тајип) Ердоган в петок, напиша Јенс Столтенберг. 

Поврзани вести

Дачиќ: Гана е 16-та земја која го повлече признавањето на Косово

Вучиќ: Новинарите немаат никаква врска со моето здравје

Влатко Зорба

Во Србија десетина луѓе повторно се заразиле со корона

Пахор: Можно е да се избегне блокирање на влезот на Хрватска во Шенген-зоната, но под еден услов

Влатко Зорба

Хрватскиот министер за здравство заразен со корона

Влатко Зорба

ЕУ ќе им даде по 2000 евра на мигрантите кои ќе се вратат дома