Регион

Столтенберг: Сметам на Турција да делува воздржано

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на Твитер изрази надеж дека турските власт ќе бидат „воздржани“ во воената операција во северниот дел на Сирија.

-НАТО е информиран од турските власти за операцијата која во тек во северна Сирија. Сметам на Турција да делува воздржано и да се осигура дека победите кои ги издејствуваме во борбата против ИСИС (Исламска држава) нема да бидат доведени во опасност. Ќе разговарам за ова прашање со претседателот (Реџеп Тајип) Ердоган в петок, напиша Јенс Столтенберг. 

Поврзани вести

Борисов ќе побара од Парламентот да прогласи вонредна состојба поради ширењето на новиот коронавирус

Увозот на евтина струја од земјите од Западен Балкан, претставува ризик за европските амбиции за намалување на емисиите на ЦО2

Никола Поповски

Брегу: Земјите од регионот, очекувајќи појасна слика за проширувањето на ЕУ, треба да ја засилат регионалната соработка

Уредник на EWB: Изборите во Србија најнерегуларни од падот на Милошевиќ

Влатко Зорба

Детали за грозоморното убиство во Лесковац: Синот со секира ги убил таткото, неговата сопруга, сестрата и малолетно дете

Никола Поповски

Земјотрес со интензитет од 3,9 степени според Рихтеровата скала регистриран во БиХ

Maja_Serafimova