Регион

Стотици мртви врапчиња во Подгорица, ги обвинија 5G мрежите

Стотиците мртви врапчиња кои беа пронајдени денес во Подгорица не страдале од последиците од радијацијата на 5G мрежи, затоа што првите инсталации на таа технологија во Црна Гора се очекуваат до крајот на 2022 година, објави денеска црногорскиот центар за дигитална судска медицина. Причината за смртта на птиците е невреме и ненадеен пад на температурата, објаснуваат орнитолозите.

Дигиталниот форензичарски центар на Црна Гора реагираше на коментарите на порталите и социјалните мрежи во кои се алудира дека 5G мрежата е виновна за смртта на врапќињата, пренесува РТЦГ.

„Коментарите можат да се прочитаат на порталите дека надлежните ги користеле невремето во текот на вечерта за да постават 5G предаватели и дека последиците веќе можат да се видат утрово, како и дека луѓето ја барале таа технологија која нема да се инсталира никаде полесно отколку во Црна Гора, затоа што никој не знае што е тоа“, изјавија Центарот.

Додадоа дека според наодите на орнитологот Дарко Савељиќ, птиците починале како резултат на ненадејниот пад на температурата.

„Бидејќи ова се првите врнежи за млади врапчиња откако ќе излезат од гнездото, тие не се силни за во овој вид дожд со пад на температурата од повеќе од 20 степени. Силниот ветер имал смртоносен фактор на ладење. Дождот паѓаше хоризонтално. Сето тоа предизвика смрт на стотици од нив“, рече Савељиќ.

Утрото, жителите на Подгорица можеа да видат стотици мртви врабци на тротоарите, зелените површини, а на делот од чаршијата до Здравствениот дом во таа населба. Голем број птици починале и на Економскиот факултет, во Забељо, во Тузим.

Работниците од „Чисточа“ отстраниле огромен број врапчиња во близина на Здравствениот дом и градинката. Некои птици лежеле на земја и сè уште се движеле.

Поврзани вести

Коронавирус: Во ризик бремените жени со придружни болести

Вучиќ реши да не оди во приватна посета на Црна Гора на Бадник

Maja_Serafimova

Проституцијата цвета во Црна Гора

Тадиќ: Лекарите кои се обраќаат на јавноста се повеќе стануваат политичари, а Вучиќ се повеќе ја презема улогата на лекар

Помпео се заблагодари на БиХ за прифаќањето повратници од Сирија

Влатко Зорба

Фотографија покажа дека Пленковиќ имал физички контакт со заразениот Ѓоковиќ

Stefanija Kuzmanovska