Регион

Тачи го напушти обвинителството без коментар, сослушувањето продолжува утре

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, денеска го заврши вториот ден од распитот во Обвинителството на Специјалниот суд во Хаг, а неговото сослушување ќе продолжи утре.

Некои приштински медиуми јавуваат дека Тачи денес бил во судската зграда цели шест часа и дека веднаш заминал со автомобил без да се обрати до печатот.

Сослушувањето ќе продолжи утре, во 1 часот попладне.

Минатиот месец беше откриено дека обвинение за воени злосторства во Косово е напишано против Тачи во април и дека тоа го потврдува судија на претходна постапка.

Поврзани вести

Спасени 658 мигранти во текот на викендот во источниот дел на Егејското море

Брнабиќ за случувањата прес Собранието: Државата и сите нејзини институции ќе го штитат правниот поредок

Влатко Зорба

Бројот на починати од коронавирусот во Турција се искачи на 59

Грција ги отвора борделите, клиентите имаат 15 минути и плаќањето ќе биде исклучиво со картичка

Србија: Македонски државјани уапсени поради кршење на вонредните мерки

Франција повторно во Регионалниот совет за соработка за активна поддршка на Западен Балкан