Регион

Тачи: Нема размена на територии, на Косово да му се придружат Прешево, Медвеџа и Бујановац

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја повика ЕУ да престане да го злоупотребува Косово и да ги либерализира визите.

Пред посетата на Мирослав Лајчак на Приштина, тој го повика дипломатот да признае дека Косово е независна држава, а во интервју за „РТВ Ора“ најави состанок во Париз предводена од претседателот Емануел Макрон, но уште еднаш инсистираше на важната улога што треба да ја играат САД.

Во врска со дискусијата за дијалогот, Тачи рече дека и претседателот и премиерот имаат дефинирана улога.

Според Тачи, Соединетите држави секогаш го поддржувале Косово, но тој не ја занемарил улогата на ЕУ.

Претседателот на Косово уште еднаш потврди дека по овој мандат ќе ја напушти политиката.

На прашањето каква е целта на неговата посета на Албанија, Тачи одговори дека „комуникацијата на косовските институции со Албанија треба секогаш да биде жива, динамична, ефикасна и продуктивна“.

„Се сретнав со претседателот Мета и со премиерот Рама, а денес се сретнав и со лидерот на опозицијата Баша. Јас ги ценам политичките достигнувања во Албанија, особено неодамнешниот договор за изборна реформа, што беше порака за европски дух, стандарди и критериуми. По пандемијата што ја поминавме, дојде време да разговараме за понатамошните чекори, меѓуинституционалната соработка и реформите што се неопходни во Албанија и во Косово. Ги известив и за настаните во земјата, институционалниот живот и намерите на Косово да биде дел од НАТО и ЕУ. За Албанија, како што секогаш било важно за Косово да добие слобода и независност, таа поддршка е клучна сега во фаза на членство на Косово во НАТО и ЕУ“, рече Тачи.

Харадинај веќе се залагаше за идејата за корекција на границите, а на прашањето дали ја поддржува таквата идеја, тој одговара: „Се залагам и негувам ентузијазам Прешево, Медвеџа и Бујановац да се приклучат на територијата на Косово, но територијалниот интегритет на Република Косово е неприкосновен во однос на Србија“.

Поврзани вести

Русија ќе добие 200 респиратори од САД

Дали Приштина и Брисел го чекаат Бајден за да му спремат удар на Белград?

Никола Поповски

Рама: Приемот на Западен Балкан во ЕУ е тежок, но неопходен

Stefanija Kuzmanovska

Ѓуриќ: Можеби Курти ќе најде партнери во Трајковиќ и Рашиќ за постигнување на своите големо-албански цели

user4

Владата на Косово издвои 400.000 евра за борба против коронавирусот

Курти: Гренел прави притисок, сака брзо решение

Stefanija Kuzmanovska