Регион

Тачи побара да не се објавуваат податоци од досието на Специјалниот суд

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, побара да не бидат објавувани досиејата на Специјалниот суд, кои по трет пат се доставуваат до Организацијата на поранешни ветерани на ОВК, бидејќи истекувањето на класифицирани информации може да биде на штета на потенцијалните обвинети.

„Неодамнешните случувања во кои се тврди дека постои протекување на информации кои овие институции ги класифицираа се крајно загрижувачки бидејќи ја поткопуваат главната причина зошто овие институции одлучија да се преселат надвор од Косово. Доколку се открие дека доверливи информации што излегле во јавноста се автентични, очекувам властите да од овие институции да спроведат кривична истрага за овој настан и дека лицата одговорни за ова протекување на доверливи информации, кои и да се тие, ќе бидат изведени пред лицето на правдата“, напиша Тачи.

Тој го критикуваше вклучувањето на Организацијата на ветерани на ОВК во целата приказна, бидејќи според него, тоа може да биде на штета на потенцијалните обвинети.

„Вклученоста на организациите што произлегуваат од војната на ОВК во ова прашање – со злоупотреба на односот на јавноста кон Специјализираните комори и Специјалното обвинителство – ризикува да го сврти вниманието од потребата да се испитаат одговорните за ова протекување на доверливи информации“, рече тој.

Поврзани вести

За време на протестот нападнат и Драган Ѓилас

Stefanija Kuzmanovska

Додик: Време е Србите да одржат референдум за отцепување од БиХ

Stefanija Kuzmanovska

Албанските рибари уловиле ајкула „тигар“ од 500 килограми кај Драч

Maja_Serafimova

Ѓукановиќ го потпиша законот за вероисповед

Д-р Кон: Секој што ќе го сретнете може да го носи вирусот

Во Хрватска 67 нови случаи, едно лице почина

Stefanija Kuzmanovska