Регион

Тиодоровиќ: Здравствениот систем е оптоварен и на работ на издржливост

Епидемиолог и член на Кризниот штаб на Србија, д-р Бранислав Тиодоровиќ вели дека може да се очекува релативно мирната епидемиолошка состојба да се промени за неколку дена затоа што голем број на млади биле во контакт, без заштитна опрема и одржување дистанца.

Тој очекува големо зголемување на бројот на заразени лица со коронавирус од средината на недела до викендот, и додава дека може да се очекува намалување на бројот на почетокот на следната недела доколку се применат мерки.

„Здравствениот систем е оптоварен, мислам дека е на работ на издржливост, сега прашањето е да се смени стратегијата, едноставно да се донесе стратегија со која ќе се осигураме дека ги лекуваме најтешките и умерени случаи и дека другите да се лечат дома“, рече тој за Пинк.

Како што оцени, сите мора да бидат свесни, без оглед на која политичка ориентација и припаѓаат, да бидат лично одговорни за своето здравје.

„Здравствениот систем не може да го издржи она што другите не го прифаќаат, па дури и да веруваат дека болеста не постои“, рече Тиодоровиќ.

Тој рече дека здравствениот систем мора да биде посветен на болните, со тешкотии и додаде дека прашањето е која е целта на тестирањето.

„Затоа што ако знаете дека се луѓе со клинички знаци, тогаш тоа е доволно за да се утврди дијагноза“, рече тој.

Во Ковид делот од клиничкиот центар во Ниш има повеќе од 320 пациенти, а 10 од нив се на респиратор, што е скоро дуплирање во однос на претходните денови.

„Од вкупниот број, граѓаните на Ниш се 40-45 проценти, а останатите се на маргините, па треба да се запраша дали е мирно во Ниш ако ситуацијата во Врање е многу неповолна, речиси вонредна, со која здравствениот систем таму се бори досега успешно, рече тој.

Како што изјави епидемиологот, има 182 пациенти со бронхопневмонија.

Тиодоровиќ рече дека состојбата е променета во Заечар, каде сега има 40 пациенти во болницата и исто толку лица кои се на домашно лекување затоа што имаат полесна слика.

„Но, не е баш полесно ако имаат појава на бронхопневмонија“, рече тој.

Тој ја оцени ситуацијата во Лесковац како „неизвесна ситуација под контрола“.

„Мислам дека не можеме да очекуваме стабилизација во југоисточна Србија пред викендот, односно дека може да се очекува следната недела ако сите дејствуваме одговорно, размислувајќи за себе и за здравјето на другите“, рече тој.

Поврзани вести

Вулин: Поминаа 5 години и ништо за нападот на Вучиќ во Сребреница

Влатко Зорба

Трифуновиќ: Не жалиме што излеговме на избори, ова беше луда кампања

Влатко Зорба

Казни за одговорните за денешниот непријатен собир, соопшти црногорското МВР

Maja_Serafimova

Турските власти го уапсија градоначалникот на Сур под сомнение за поврзаност со курдските екстремисти

Високи ЕУ претставници во посета на грчко-турската граница

Палмер во Приштина: Средба со студенти и претставници на граѓанското општество

user4