Регион

Црна Гора: 47 новозаразени со коронавирус

Црногорските власти објавија дека коронавирус е потврден кај нови 47 лица во Црна Гора во изминативе 24 часа, и дека еден пациент починал како резултат на инфекцијата.

Од 47 новозаразени, 28 се контакти со претходно потврдени случаи, додека 17 лица го бараат изворот на инфекцијата, соопшти Институтот за јавно здравје Подгорица.

Почина пациент роден во 1953 година од Рожаје, што е 13-та смрт од новиот коронавирус во Црна Гора.

„Од почетокот на јуни регистрирани се 339 заразени лица, починаа четири лица, а бројот на активни случаи е 335“, велат од Институтот.

Најголем број потврдени случаи на инфекција во Црна Гора има во Рожаје (94) и Подгорица (92).

Поврзани вести

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темнината што привремено ја покри земјата

Во Црна гора регистриран првиот случај на Ковид-19 по 28 дена

Влатко Зорба

Денеска инаугурација на Милановиќ: Поранешната вила на Тито-ново седиште на хрватскиот претседател

Никола Поповски

Расте смртниот биланс во Албанија, продолжува потрагата по преживеаните

Српската Влада формира Работна група за верификација на единствениот избирчки список

user4

Продолжува наставата во Грција, учениците ќе се контролираат со камери во училниците