Регион

Црна Гора: 57 новозаразени со Ковид-19

Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 57 нови случаи на коронавирус, а тестирани се 548 лица, соопшти Институтот за јавно здравје во Подгорица.

Најголем дел од новозаразените се од Бијело Поље (25), Подгорица, 19, Плеваља шест, Рожаје и Херцег Нови по двајца, а Бар, Цетиње и Никшиќ по еден, пренесува Танјуг.

Од 57 новооткриени случаи, 35 се контакти на претходно потврдени случаи, за 21 пациенти се бара извор на инфекција и еден случај е увезен, пренесува РТЦГ.

Од почетокот на јуни, вкупниот број регистрирани случаи во Црна Гора е 396, има четири смртни случаи, а бројот на активни случаи е 392.

Поврзани вести

Ѓуриќ: Можеби Курти ќе најде партнери во Трајковиќ и Рашиќ за постигнување на своите големо-албански цели

user4

Најмалку 14 лица загинаа, а околу 600 се повредени во земјотресот во Албанија

Рекорд во Хрватска: 140 нови случаи на коронавирус

Влатко Зорба

„Та неа“: Грција со конкретни предлози до ЕУ за враќање на мигрантите

Maja_Serafimova

Вучиќ за наводите на АФП: Оние што имаа 40.000 мртви во нивните земји, сега држат предавања

Stefanija Kuzmanovska

Стефан (28) ја победи короната и има порака за сите