Регион

Црна Гора: 87 нови случаи на коронавирус

Лабораториите на Институтот за јавно здравје на Црна Гора ја завршија ПЦР-анализата на 709 примероци за новиот коронавирус во последните 24 часа, меѓу кои 87 резултати се позитивни.

– Меѓу позитивните беа резултатите од две лица кои починаа вчера (Плав и Рожаје) а два смртни случаи се забележани кај пациенти кои претходно биле позитивни и биле лекувани во Клиничкиот центар на Црна Гора и ОБ Беране. Починатите биле од Подгорица и Рожаје – објавено е од ИЈЗЦГ.

Од почетокот на јуни, 14 лица починаа од Ковид-19 во Црна Гора.

Поврзани вести

Тензии во Никшиќ поради по усвојувањето на Законот за слобода на вероисповед

Никола Поповски

Во Хрватска се потврдени уште четири случаи со коронавирус, вкупно 69

Мицотакис: Сакам да бидам јасен, никакви нелегални влегувања во Грција нема да бидат толерирани

Stefanija Kuzmanovska

Косовски медиуми: Курти и Османи постигнаа договор за соработка

Влатко Зорба

Продолжува штрајкот на просветните работници во Хрватска

Влатко Зорба

Адвокатот на Тачи откри зошто претседателот на Косово шест часа бил испрашуван од обвинителот