Регион

Црна гора и понатаму е „корона фри“

Лабораториите на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на Црна Гора ја завршиле анализата на 120 примероци и резултатите од сите биле негативни за коронавирусот. Меѓу обработените примероци биле и примероци од четири контакти направени од граѓани на БиХ позитивни за новиот коронавирус за време на нивниот престој во Херцег Нови, објавија од институтот.

„Примерок од петтиот контакт не пристигнал во лабораторијата навреме и тој треба да се земе за обработка денес, така што резултатите од анализата се очекуваат утре. Сите идентификувани контакти остануваат во строга самоизолација сè додека не истече периодот на инкубација од 14 дена“, се наведува во изјавата на ИЈЗ.

Крајот на епидемијата на вирусот во Црна Гора беше објавен на 2 јуни.

Од почетокот на епидемијата, регистрирани се вкупно 324 случаи на заболени.

Девет лица починаа од ефектите на вирусот.

Поврзани вести

Казна до 2.000 евра во Црна Гора за не носење заштитна маска!

Влатко Зорба

Последиците од катастрофалниот земјотрес во Албанија снимани од дрон (ВИДЕО)

Марковиќ тврди дека не му се заканил на Душко Јовановиќ

user4

Рама ја повлече судската постапка против Харадинај

Влатко Зорба

Во сараевскиот суд лажна дојава за бомба

Кон: Во Белград 10.000 заразeни шетаат на улиците

Влатко Зорба