Регион

Црна Гора размислува за отворање на границите за регионот

Сенад Бегиќ, заменик директор на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) од Црна Гора, рече дека се разгледува отворањето на границите и условите за регионот.

На прашањето зошто им било дозволено на граѓаните на Русија да влезат, а не на тие од Србија, затоа што епидемиолошката состојба во тие две земји е слична, Бегиќ ја коментира изјавата на украинскиот конзул дека на граѓаните на Украина не им било дозволено да влезат во Црна Гора:

„Поради подобрата состојба, Украина ќе биде на ажурираниот список. Институтот разви методологија слична на онаа на Европската комисија. Еден од клучните параметри е бројот на активни случаи на 100.000 жители, а другиот е бројот на пациенти или долгорочни трендови. Предлогот да се вклучи Русија на зелената листа потекнува од Оперативниот штаб за туризам и Министерството за туризам. Кога станува збор за регионот, ние многу сериозно размислуваме за понатамошни чекори кога станува збор за ажурирање на списокот. Не смееме да заборавиме на потенцијалниот број на луѓе што би дошле во Црна Гора, и тоа мора да се земе во предвид. Разгледуваме отворање на границите и условите под кои границите можат да се отворат на начин што ќе го минимизира епидемиолошкиот ризик за граѓаните на Црна Гора“, рече Бегиќ, објави „Вијести“.

Поврзани вести

Вучиќ: Одличен состанок во Белата куќа, огромен чекор напред

Влатко Зорба

Американски медиуми: Трамп ќе го реши српско-косовскиот проблем на 27 јуни?

Тачи: Нема да се кандидирам за претседател на Косово

Влатко Зорба

Вучиќ со ќерка му и со трубачи ја прослави победата (ВИДЕО)

Ако сакате на летување во Грција, овие правила мора да ги почитувате

ВИДЕО: Делиите протестираат во Белград, гореше знамето на Црна Гора