Регион

Укинат авиосообраќајот меѓу Грција и Србија

Од денеска (седми јули) до 15-ти јули во 23:59 часот се укинува авиосообраќајот меѓу Грција и Србија, пренесуваат српските медиуми.

Исто така, се забранува влез на српски државјани во Грција поради ескалација на епидемијата од коронавирусот во Србија.

Единствен исклучок од оваа одлука е кога станува збор за граѓаните од Шенген зоната, членови на семејства граѓани на ЕУ, граѓани од трети земји кои имаат престој во европските земји или Шенген зоната, дипломатски персонал и други исклучоци.

Поврзани вести

Една третина од Европејците не можат да си дозволат неочекуван трошок

Крамп-Каренбауер: КФОР е исто толку важен денес, како што беше пред 20 години

Влатко Зорба

Болтон: Белград и Приштина можеби далеку од договор

Stefanija Kuzmanovska

Епидемиологот Кон: Забавите и родендените се причина за враќањето на коронавирусот

Граничен полицаец во БиХ, зел мито и пуштил лица кои требало да бидат во изолација

Никола Поповски

Вкупно 4 милиони граѓани се пријавиле за 100 евра во Србија