Регион

Вархеји: Добар разговор со Вучиќ за реформите

Европскиот комесар за добрососедство и проширување, Оливер Вархеји изјави денеска дека имал добар разговор со српскиот претседател Александар Вучиќ во Брисел за реформите во Србија во врска со пристапувањето во ЕУ, борбата против Ковид-19, регионалната соработка и подготовките за економскиот и инвестицискиот план што ЕК го претстави во есен.

Вархеји објави и фотографија со Вучиќ на Твитер.

Српскиот претседател денеска го пречека еврокомесарот во Мисијата на Србија при Европската унија, заедно со проја и погача, а тоа беше објавено на Инстаграм профилот на „budućnostsrbijeav“.

Поврзани вести

Османи бара Apple да ја дефинира границата помеѓу Косово и Србија во апликацијата

Влатко Зорба

Османи: Главна задача на новата Влада ќе биде договорот со Србија да биде прифатлив за Косово

user4

Вучиќ до Милановиќ: Не ги бројам крвните клетки на гласачите, но за мене гласаа многу Хрвати

Црна Гора: 47 новозаразени со коронавирус

Влатко Зорба

Туск ќе се сретне со Мицотакис во Атина

Влатко Зорба

Харадинај: Нема визна либерализација за граѓаните на Косово до крајот на 2019 година