Регион

Вучиќ: На ЕУ и требаат барем некои од нас од Западен Балкан

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во разговор со премиерите на Унгарија и Словенија рече дека не само на регионот и е потребна Европа, туку дека на Европа исто така му требаат барем некои од Западен Балкан.

Вучиќ, Виктор Орбан и Јанез Јанша разговараа за заканата од регионалните конфликти и потребата од повторно воспоставување на рамнотежата на моќта во Европа по „Брегзит“ и кризата предизвикана од пандемијата на он-лајн конференцијата организирана од тинк-тенкот Фондација за граѓанска Унгарија, што се одржа вчера.

Претседателот на Србија предупреди за регионалните тензии и рече дека и Косово и Србија, со оглед на тоа што односите меѓу Приштина и Белград сè уште не се добри, се соочуваат со зголемен притисок од Западот за повторно отворање на преговорите по серијата дипломатски активности, објави EURACTIV.com.

Вучиќ денес треба да се сретне во Париз со францускиот претседател Емануел Макрон, кој утре ќе биде домаќин на видео-самитот Србија-Косово со германската канцеларка Ангела Меркел, заедно со ЕУ.

Во дебатата, претседателот на Србија изрази поддршка за понатамошна европска интеграција во одбраната, велејќи дека „во иднина Србија ќе биде подготвена да биде поддршка и дел од поголема обединета европска воена сила, од порано“.

„Мислам дека Европа мора да разбере што се случи после „Брегзит“, дека не сме единствените на кои им треба Европа, но дека на Европа исто така му требаат барем некои од нас од Западен Балкан“, рече Вучиќ.

Прашањето за „Брегзит“ беше една од главните теми на словенечкиот премиер Јанез Јанша, кој рече дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е „стратешка катастрофа“.

Јанша го идентификуваше „културниот марксизам“ како најголема идеолошка закана за ЕУ.

„За да создадете нов свет, треба да ги уништите нацијата, семејството, приватниот имот, приватните училишта и религијата и тоа се случува сега. Тоа е културен марксизам и таа масовна офанзива се одвива преку мас-медиумите, универзитетите, културната индустрија, некои мултинационални институции и политички партии“, рече словенечкиот премиер.

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, исто така, ја истакна промената во рамнотежата на моќта во Европа со „Брегзит“, велејќи дека западните членки не треба да им кажуваат на оние од Истокот како да управуваат со своите земји, или обратно.

Исто така, Западот не треба да им кажува на меѓународните партнери на ЕУ, вклучително и Кина, Русија, Турција, Израел и САД, „како да ги водат своите земји“.

„Повторно, ние мора да научиме да ги толерираме нашите разлики и ние во Централна Европа не треба да им кажуваме на Западњаците како треба да управуваат со своите земји“, рече Орбан.

„Ако сме подготвени да ги прифатиме овие разлики, дури и во поглед на визијата за иднината, ќе можеме да живееме заедно и да ја задржиме Унијата како целина“, истакна унгарскиот премиер.

Организаторот оцени дека дебатата е „без бескорисна политичка коректност, без табуа, целосно нецензурирана“.

Поврзани вести

Грција плаќа на родителите додаток од 2.000 евра по раѓањето на секое дете

Влатко Зорба

Девет нови жртви во Србија, 412 новозаразени со Ковид-19

Влатко Зорба

Колинда Грабар Китаровиќ: И јас го кревам средниот прст (ФОТО)

Stefanija Kuzmanovska

Ненадеен скок на бројот на заразени во Косово – 129 нови случаи, најмногу од почетокот на пандемијата

Влатко Зорба

Нови три смртни случаи од Ковид-19 во Србија

Бројот на починати од коронавирус во Албанија се зголеми на 12