Регион

Вучиќ не го затвора Белград, кафулињата нема да работат од 23 до 6 часот наутро

Од утре ќе ги затвориме ноќните клубови, сплавовите и кафулињата две недели од 23 до 06 часот наутро и ќе ги затвориме сите студентски домови, рече вечерва претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

– Ќе забраниме јавни собири во затворени простории до максимум 100 луѓе и на отворено до 500 лица, рече Вучиќ.

Од понеделник, државата ќе наплаќа казни во јавниот превоз и трговските центри за не носење маски од 5.000 до 6.000 динари, посочи тој за РТС.

„Казните ќе бидат околу 5.000 или 6.000 динари. Секој има право да биде неодговорен за себе, но не и за другите. Сето ова е начин да се спаси здравјето и животот на луѓето. Го почитувам, како што го почитував, мислењето за професијата. Лекари, овие прекрасни луѓе се борат, а некои зборуваат за нив најлошо, ги колнат, ги навредуваат“, рече Вучиќ.

„Ако можев, ќе го затворев Белград и ќе воведев седумдневен полициски час“, рече Вучиќ, додавајќи дека стручниот тим бил против, но ако ситуацијата не е под контрола, не ја исклучува таа можност.

Тој додаде дека не бега од лична одговорност за спроведување на најтешките мерки, но дека здравјето на луѓето е најважно за него.

„Ако овие мерки не донесат резултати, тогаш ќе мора да се обидеме да преземеме нови мерки“, истакна претседателот на Србија.

На прашањето што значи да се затвори Белград, дали ќе бидат затворени само градските општини или сите 17, тој рече дека зависи од експертскиот тим.

Вучиќ најави нови остри мерки за Белград, поради исклучително неповолната епидемиолошка состојба.

Претседателот на Србија рече дека ситуацијата во Белград е 10 пати потешка отколку во Нови Пазар, кој е еден од жариштата на коронавирусот во Србија.

Според последните податоци, во Србија денес се регистрирани 359 нови случаи на коронавирус, а шест лица починале. Тестирани се 9.013 лица, а на респиратори имало 81 пациент. Така, вкупниот број жртви се искачи на 287, а бројот на активни случаи се искачи на 1.996.

Беше прогласена вонредна состојба во Нови Пазар, Тутин, Крагуевац и Врање, додека како жаришта беа означени Белград, Краљево, Ужице и Ваљево.

Поврзани вести

Мијатовиќ повика итни мерки за подобрување на состојбата со мигрантите на грчките острови

Maja_Serafimova

Деведесет и двегодишна жена, втора жртва од коронавирусот во србија

На 22 декември ќе се одржат претседателските избори во Хрватска

Прогласија крај на епидемијата, а сега имаат одеднаш имаат седум нови случаи

Вучиќ: Нема да тргнам со тенкови на Црна Гора

Влатко Зорба

Извлечена лото седмица во Србија вредна 2.250.000 евра

Никола Поповски