Регион

Вучиќ: Во регионот има потреба Србија да биде виновна за сè

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва за „Вијести“ изјави дека понекогаш не е јасно што се бара од него и од Србија, освен дека е сигурно дека Србија не е добра за многумина во регионот, бидејќи се засилува премногу брзо.

„Што сакаат луѓето во Црна Гора од Србија? Не е добро кога имаме пристојни односи. Ме обвинуваат дека не сум бил во Црна Гора осум години, а да бев пред три години, тие ќе објавуваа слики и ќе зборуваа за мојата соработка со Ѓукановиќ, како и против оние кои се борат против него“, рече српскиот претседател.

„Што сакате? Да се ​​препуштите на политичките страсти, некој? Мандиќ, мојот долгогодишен пријател, не влезе во новата влада, па треба ли да кажам„ нема да соработувам со таа влада “? Секако дека сакам да соработувам, бидејќи тоа е работа на претседателот на Србија“, подвлече тој.

Посочи и дека во регионот подолго време, уште од времето на СФРЈ, постои голема потреба Србија да биде виновна за сè, да се зборува за српската хегемонија.

„Замислете дека го кажав она што го рече американскиот амбасадор за црногорската влада … вие ќе ме обесевте“, изјави тој.

Суштината е, подвлече тој, дека Србија е добра само кога е слаба, беше одлична кога платата беше 320 евра и беше петта во регионот.

Како што истакна, Србија денес ја надмина Црна Гора и има помал јавен долг, многу подобри економски перформанси и напредува побрзо од другите, па затоа е важно да се удира по неа.

„Србија станува посилна премногу брзо, таа е многу посилна, поуспешна и единственото нешто што нема да дозволам е некој да удира по неа поради тоа“, заклучи тој.

Тој исто така рече дека е лага дека обвинението против Милан Кнежевиќ и Андрија Мандиќ во случајот со пучот е подигнато благодарение на доказите наводно обезбедени од српската служба.

„Никаде ги нема Мандиќ и Кнежевиќ во нашите извештаи, но има други странски фактори … Двајцата ги немаше во тие извештаи, но имаше други луѓе од Србија и странци“, рече тој во интервју за телевизијата „Вијести“ откако беше прашан дека бил во добри односи со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, кому му помогнал да покрене обвиненија против Мандиќ и Кнежевиќ.

Не е негово, посочува тој, да се занимава со инцидентни работи и озборувања, да ја скокотка јавноста, туку да се занимава со сериозна работа.

Поврзани вести

Четворица министри во Србија под истрага за перење пари

Влатко Зорба

Годишнина од протестите „1 од 5 милиони“

Влатко Зорба

Србија: Заразени од коронавирус во градинки, училишта, домови, фабрики

Влатко Зорба

Радман со големи очекувања од Самитот на Европска Унија во Загреб во мај

Maja_Serafimova

УНЕСКО: Сараево доби статус на филмски град

user4

Во Турција се продаваат два острови

Влатко Зорба