Регион

Вучиќ за седењето како ученик пред Трамп: За тоа зборуваат оние кои можат да влезат во Белата куќа само како туристи

„Што е лошо во фактот што седев спроти Доналд Трамп“, праша претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во врска со негативните коментари на фотографиите од неговата средба со претседателот на САД, а особено начинот на седење на тој состанок, што многумина го прокоментираа како ученик.

Вучиќ рече дека седи во согласност со протоколот и дека во тоа нема ништо чудно.

„Седев спроти Трамп, тој секогаш седи спроти неговиот соговорник. Така разговарав со сите“, рече Вучиќ.

Тој рече дека во книгите за дипломатско и конзуларно право се кажува и како се покажува моќ и доминација на посилните земји, „некогаш тоа го правеа со рикање на лав, а денес ставајќи некого три чекори повисоко“.

Вучиќ истакна дека при потпишувањето на договорот Трамп седел на средина, пред своето биро, додека тој бил на десната страна, што, како што вели, не е особено важно, но е добар знак.

„А, што би очекувале. Запознавме многу од нив (кои критикуваат) со ранец на грб, само за да се сликаат со некој во Давос, да се пофалат и да не сторат ништо … Тие во Белата куќа не влегле, освен туристички“, рече Вучиќ.

Претседателот на Србија рече дека Белата куќа, за него, е местото каде што Србија потпишала добар договор.

Поврзани вести

Нов црн рекорд во БиХ: Нови 711 случаи позитивни на Ковид 19

Берта Китинска

БиХ набавиле од Кина 100 неупотребливи респиратори

Во Бугарија во сила е предизборен молк

user3

Албанија ги потврди првите два случаи на коронавирусот

Каква е епидемиолошката состојба на Балканот: Црна Гора најстабилна, Словенија прогласи крај

Починаа уште шест лица во Србија, 235 новозаразени

Влатко Зорба