Регион

Затворени плажи во Корчула поради бактерии во валканото море

Нечистотијата на морето на плажата кај хотелот „Парк“ во Корчула се раширила и на градската плажа Бање, па затоа не се препорачува капење на обете плажи до понатамошно известување, соопштија окалните власти.

Како што потсетува Хина, вчера било утврдено дека морето на плажата на хотелот „Парк“ во Корчула е загадено со измет, односно бактеријата „Ешерихија коли“.

Лошиот квалитет на морето на плажата на хотелот „Парк“ во Корчула било утврдено во шестиот циклус на тестирање на 28 јули, кога морето беше оценето како задоволително.

Согласно Уредбата за квалитетот на морето за капење, земањето мостри од морето ќе се повторува се додека не се исчисти загадувањето, а ќе бидат известени Инспекторатот за заштита на животната средина и други надлежни инспекции, соопштија локалните медиуми.

Бактеријата „Ешерихија коли“, исто така, го загади морето на плажата во заливот Сумартин во четвртокот, што беше потврдено со извештајот од Заводот за јавно здравје на општината, така што капењето не се препорачува на таа плажа сè додека не се забележи дополнително.

Поврзани вести

Хрватска: Од утре изборен молк, вечерва последниот ТВ дуел Милановиќ – Грабар Китаровиќ

Maja_Serafimova

Грција до Турција: Лицемерно е земја која систематски го прекршува територијалниот интегритет, да се повикува на меѓународно право

Никола Поповски

Рама демантира појава на коронавирус во Албанија

Жена може да стане претседател на Грција за прв пат во историјата

Влатко Зорба

Две лица загинаа во пожар во фабрика во Нови Сад

Фон дер Лајен: Важно е колку е можно појасно да му покажеме на Западен Балкан дека го сакаме на наша страна

Maja_Serafimova