Регион СВЕТ

Земјотрес погоди грчки остров во Егејското Море

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер погоди остров во југоисточниот дел на Егејското Море, а засега не се пријавени повредени, ниту материјална штета.

Геодинамичниот институт во Атина соопшти дека епицентарот на подводниот земјотрес бил на 39 километри северозападно од островот Карпатос и дека се случил веднаш по 18 часот по локално време.

Карпатос се наоѓа меѓу популарните туристички острови Родос и Крит во делот на Грција, кој е подложен на земјотреси.

Поврзани вести

Хрватскиот Уставен суд одлучи: Геј двојките ќе можат да посвојуваат деца

Тајван: Пронајдени четири жртви од уривањето на мостот, се трага уште по две

user4

Финските политичари: Жени раѓајте повеќе деца!

Maja_Serafimova

Русија и Турција преговараат за нова испорака на ракетните системи С-400

Влатко Зорба

Нетанјаху по 13 години на власт се откажува од формирање влада

Maja_Serafimova

Туск ја повика Анкара веднаш да престане со воените активности во Сирија

user4