Вести СВЕТ

Рекорден број на смртни случаи за еден ден во Франција

Во Франција, за еден ден починале 1.417 луѓе како резултат на компликации од инфекција со коронавирусот, а 11.059 се новозаразени.

Со денешниот ден, бројот на починати во Франција надмина 10.000, а вкупно заразени се 109.069 лица

Црн ден за Франција и мрачен за целиот свет – повеќе од милион се активни случаи ширум светот, додека бројот на загинати во светот е повеќе од 80.000.

Поврзани вести

Бразилскиот претседател: Според мене разурнувачката сила на коронавирусот се преценува

Спас или пропаст: 40 светски лаборатории чуваат вируси кои се огромно закана за човештвото (видео)

Тројца Иранци шпионирале за Саудиска Арабија во Данска

Никола Поповски

Семејството и пријателите „го слават животот на Флојд“: Во тек е погребот во Хјустон (видео)

Заради нуклеарната програма на Иран, САД се заканува со нови санкции

Maja_Serafimova

Институт во Италија направил анализа на смртноста: Пациентите умираат две до пет недели по заразата со Ковид-19