Вести СВЕТ

Рекорден број новозаразени во еден ден во САД

Во последните 24 часа во САД се потврдени нови 74.500 случаи на коронавирус, што претставува најголемо дневно зголемување од почетокот на пандемијата.

Според универзитетот „Џон Хопкинс“, вкупниот број на пациенти сега е зголемен на повеќе од 3.570.000, пренесува Би-Би-Си.

Како што се наведува, зголемување на бројот на нови случаи е забележано во 30 американски сојузни држави.

Во последните 24 часа од вирусот починаа околу 1.000 луѓе или досега вкупно над 138.000.

Поврзани вести

Шведска компанија за нега и убавина поради грешка за два часа изгуби 11 милиони евра

Сите кои ќе пристигнат во Пекинг ќе мора да се самоизолираат во траење од две недели

Русија ќе работи на постигнувањето договор меѓу Сирија и Курдите

Влатко Зорба

ОФИЦИЈАЛНО: Британските власти побараа проценка на оксфордската вакцина

Влатко Зорба

Далај Лама ставен во карантин

И официјално: Трамп изгуби во Џорџија

Влатко Зорба