Вести СВЕТ

Ремдесивир – лекот што може да го излечи Трамп и ниту еден друг

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека лекот против коронавирус, ремдесивир, има занемарливи резултати во лекувањето на пациентите, па се чини дека го излечил само американскиот претседател Доналд Трамп и никој друг.

СЗО објави дека ремдесивир, хидроксихлорокин, лопинавир / ритонавир и производите со интерферон имаат малку или воопшто немаат резултати во борбата против Ковид-19.

Студија за лековите била спроведена во повеќе од 30 земји, заснована на студија за ефектите на терапијата врз целокупната смртност, започнување на вентилација и должината на престојот во болница кај хоспитализирани пациенти со Ковид-19.

СЗО: Лекот на Трамп против корона е неефикасен

Ремдесивир, лекот развиен од американската фармацевтска компанија „Гилеад сајанс“, беше еден од најраните третмани во третманот на коронавирус. Овој лек првенствено е наменет за третман на хепатит Ц и респираторен синцицијален вирус, а се проучувал и неговиот ефект во третманот на ебола, но во тој случај не покажал ефикасност.

Ремдесивир го излекувал американскиот претседател Доналд Трамп, кој по третманот со овој лек ја напуштил болницата по само три дена, а подоцна на митинзите изјавил дека никогаш не се чувствувал подобро.

Нема лек за вирусот

Сепак, многу епидемиолози сметаат дека објавата на СЗО не е толку лоша вест. Според зборовите на поранешниот шеф на епидемиологија на Воено-медицинската академија и член на Кризниот штаб во српскиот град Краљево за справување со епидемијата, Радован Шеканац, од искуство е познато дека никогаш не е пронајден ефикасен лек за вирусот.

„Сите антивирусни лекови практично ја спречуваа и забавуваа нивната репродукција, но никој не беше како антибиотик што ги убива бактериите. Практично немаше таков ефикасен лек против вирусот. Не знам како функционираат овие лекови, тие на крајот може да ја забават репродукцијата на коронавирусот во телото“, изјавил Чеканац за српските медиуми

Патот до лекот – процес што трае

Епидемиологот Зоран Радовановиќ вели дека секогаш кога ќе се појави нова болест, таа се обидува да се излечи со лекови што можат да влијаат на неа и додава дека е потребно некое време да се утврди кои се тие лекови.

Тој потсетува дека по деветтипат во Србија се менува протоколот што да им се дава на пациентите и во која фаза на болеста, но верува дека во догледна иднина ќе има начини повеќе да им се помогне на болните.

Според него, во случај на короната, се открива многу побрзо отколку кај другите болести, но доаѓањето до ефикасен лек е сепак процес што трае.

„Сè уште треба да ги споредувате лековите, да ја ангажирате Етичката комисија да ви дозволи да го давате тој лек на некои пациенти и да им го одрекувате на други, за да можете да споредувате. Потребни се големи серии на пациенти и потребно е време, така да на тоа се работи што е можно побрзо. Но, има многу корисни информации и многу од овие лекови се разјаснети дали дејствуваат или не. Тоа е постапка и не може да биде поинаку. Кога има ново заболување, не можете однапред да кажете дека овој лек ќе функционира, а овој нема“, вели Радовановиќ.

Најефективен лек е најевтиниот

Радовановиќ потсетува дека од почетокот Ковид 19 се обидел да се лекува со хлорокин, но тоа не успеало. Следниот лек во кој се верувало дека е корисен е ремдесивир, но сепак, по првите најави дека може да биде ефикасен, пристигнала студија во која вели давајќи го или не – резултатот е ист, додава Радовановиќ.

„Терапијата е симптоматска, делува на симптомите, а како најефикасен се покажал дексаметазонот, хормонот на коренот на бубрежните жлезди, што е, всушност, најевтиниот лек. Дејствува на воспалителни процеси, а проблем со оваа болест е прекумерната реакција на организмот, силна воспалителна реакција, така што дексаметазонот делува на тоа и се покажува дека е најефективен“, истакнува Радовановиќ.

Најновите резултати на СЗО треба да поминат дополнителни стручни проверки. „Гилеад сајанс“ изрази загриженост, бидејќи „податоците не се детално анализирани“ и тврди дека поради тоа „не може да се донесе објективен заклучок за ефективноста на ремдесивирот“.

Употребата на ремдесивир е одобрена од Администрацијата за храна и лекови во САД на 1 мај и оттогаш овој лек доби регулаторно одобрување во неколку други земји, пренесува Н1.

Поврзани вести

Италија ја укинува блокадата во два чекори: Првата е после Велигден, втората е на 4 мај

Stefanija Kuzmanovska

СЗО: Европа сега е „епицентар“ за пандемијата на коронавирусот

Издадени предупредувања за поплави во Британија

Се тресеше грчкото тло утринава: Повторно метата е островот Самос

Путин и Макрон: Сите страни во Иран да покажат воздржаност

Никола Поповски

Уште едно обвинение за поранешен член на ОВК: Реџеп Селими патува за Хаг

Никола Поповски