Вести СВЕТ

Рециклирале користени кондоми и повторно ги продавале: Запленети 360 килограми (видео)

Полицијата во Виетнам запленила 324 000 користени кондоми кои беа рециклирани за да се продаваат повторно.

Платените работници имаа задача да чистат гумени контрацептиви пред да ги преобликуваат во дрвени дилда. Кондомите потоа се препакувани пред повторно да бидат пуштени во продажба.

Акцијата е извршена во магацин во провинцијата Бин Дуонг во јужен Виетнам.

Сопственичката на магацинот е уапсена и тврди декадобивала кондоми еднаш месечно од непознато лице.

Таа, наводно, ги чистела, сушела и сортирала кондомите пред повторно да ги продаде како да се нови, соопштуваат локалните вести „VN Explorer“.

Кондомите се запленети како доказ, но веднаш ќе бидат отстранети затоа што се сметаат за опасен медицински отпад.

Владин службеник соопштил дека кондомите се класифицираат како медицински производи, па затоа ќе разгледаат неколку закони што сопственикот ги прекршил“.

Не е познато колку кондоми се веќе продадени, но товарот што полицијата го откри е тежок 360 кг.

Локалните извештаи велат дека тие биле продавани во хотели и на тезги на пазарот во близина на магацинот.

Поврзани вести

Туск: За седум или осум часа би требало „да биде познато кога ќе се случи Брегзит“.

Maja_Serafimova

ЕУ: Три аеродроми имаат директни летови до жариштето на епидемијата на коронавирусот во Вухан

Бомба поставена под автомобил во Подгорица, едно лице настрада (ВИДЕО)

Александар Петровски

Вучиќ: Бараат од мене да внимавам на Додик, не е тоа моја работа, јас го почитувам

Никола Поповски

Повредени 43 полицајци и 17 цивили во протестите во Белград, запалени и полициски коли (ВИДЕО)

Александар Петровски

СЗО соопшти дека во последните 24 часа во светот се регистрирани рекордни 212.326 случаи на коронавирус