Регион СВЕТ

Романските власти препорачаа флексибилно работно време за родители кои немаат кој да им ги чува децата

Романската министерка за труд Виолета Александру препорача флексибилно работно време за родители кои немаат на кого да ги остават децата дома.

Таа мерка е по одлуката за затворање на училиштата во Романија од утре до 22 март.

– Препорачуваме флексибилно работно време за родители кои немаат кому да ги остават децата дома, напиша таа на Фејсбук. Таа дополни дека работното време на родителите треба да биде адаптирано кон родителите кои се грижат за мали деца.

Од утре до 22 март во Романија ќе бидат затворени сите училишта и градинки. Можно е мерката да биде продолжена.

Поврзани вести

Помпео идната недела во посета на Украина и уште три екс-советски републики

Дачиќ: Србите и Црногорците се браќа, но треба да се преиспита дали браќата така и се однесуваат

Претседателот на британскиот Долен Дом отфрли гласање за договорот за Брегзит

Maja_Serafimova

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Stefanija Kuzmanovska

Американски нобеловец со прогноза кога ќе престане да се шири Ковид 19

Медведев: Глобализмот нема да исчезне, но светот нема да биде ист

Stefanija Kuzmanovska