Вести СВЕТ

Руски експерти: Кога и како ќе заврши коронавирусот

Научниците очекуваат намалување на активноста на коронавирусот до лето со пристигнувањето на потоплите временски услови, што не е погодно, рече Александар Семјонов, заменик директорот на Институтот за истражување „Пастер“ за епидемиологија и микробиологија во Санкт Петербург.

„Летото доаѓа сега, температурата ќе се искачат насекаде, ќе има зголемена инсолација, ултравиолетово зрачење и слично. Вирусот опстојува во околината некое време, но не може да биде засекогаш. Се надевам дека вирусната активност ќе ослабне во текот на летото. Оптималната температура за преност на вирусот е од 5 до 12 степени, токму она што го имаме сега во европскиот дел на Русија. Ваквите услови се поволни за ширење на вирусот, додека топлината очигледно не е “, истакна Семјонов, пренесува Русија 1.

Според него, летото сè уште не дошло и нема доволно информации за да се потврдат неговите претпоставки.

„Постои голема веројатност дека со коронавирусот ќе се случи истото како и со атипичниот вирус на пневмонија, кој го исплаши целиот свет во 2003-2004 година, кога владееше епидемијата на САРС. Гледате, таа исчезна 17 години подоцна, без никаква трага”, се сеќава експертот.

Директорот на Државниот научен центар, Вектор Ринат Максутов исто така верува дека има неколку можни сценарија кога станува збор за коронавирусот.

„Веројатно ќе стане сезонска болест, што значи дека овој вирус постојано ќе биде меѓу човечката популација, по аналогија со други вируси на корона и грипот, но евентуално со многу потешки случаи“, рече тој.

Поврзани вести

Кина повторно под удар на опасна бактерија: Критичен инцидент во биофармацевтската компанија на северозападот на земјата (ВИДЕО)

Никола Поповски

Јапонец вторпат бил заразен со коронавирусот

Загинаа најмалку осум луѓе во поплавите во Египет

Maja_Serafimova

Вучиќ: Наркодилери ја исвиркаа премиерката Брнабиќ во Нови Пазар

Никола Поповски

Новичок е како нуклеарна бомба, само „подобар“: Проговори креаторот на познатиот отров

Stefanija Kuzmanovska

Протести во Минск: Полицијата уапси 53 демонстранти (ВИДЕО)

Влатко Зорба