Вести СВЕТ

Руски војник добил нервен слом и убил осум колеги, а двајца ранил

Рускиот војник Рамиљ Шамсутдинов убил осум колеги во воената база во Сибир и ранил уште двајца, информираше Министерство за одбрана.

Двајцата повредени се во сериозна состојба. Шамсутдинов, кој е приведен, имал психички проблеми.

Војникот почнал да пука кон неговите колеги кога се менувала смената. Тој најверојатно имал нервен слом кога започнало пукањето. Делегација од министерството, предводена од заменик министерот за одбрана се упатила кон базата, за да го испитаат инцидентот.

 

 

Поврзани вести

Коронавирус во светот: Повеќе од еден милион заразени, повеќе од 50.000 починати

Меркел се сретна со Путин во врска со кризата на Блискиот исток

Влатко Зорба

Бројот на заразени со коронавирусот во светот се доближи до два милиони, со речиси 120.000 починати

Пожарникарите се борат со повеќе од 150 пожари, наредена итна евакуација во Австралија

Рохани: Нашиот финален одговор на убиството на Сулејмани ќе биде исфрлање на сите американски сили од регионот

По повеќе од три децении, откриен убиецот на шведскиот премиер Улоф Палме